CDV30FK102FO3
Mfr.Part #
CDV30FK102FO3
Mica and PTFE Capacitors
Width :
7.9mm
Voltage - Rated :
2.5kV
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Size / Dimension :
0.791Lx0.311W 20.10mmx7.90mm
Height Seated (Max) :
0.882 22.40mm
HTS Code :
ROHS3 Compliant
Length :
20.1mm
Terminal Pitch :
11.1mm
Lead Spacing :
0.437 11.10mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Tolerance :
±1%
Capacitance :
1000pF
ECCN Code :
EAR99
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2500V
Size Code :
Datasheets
CDV30FK102FO3
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL