CDV30FK101FO3
Mfr.Part #
CDV30FK101FO3
Capacitance :
100pF
Voltage - Rated :
2.5kV
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Length :
19.8mm
GENERAL PURPOSE
Size Code :
Dielectric Material :
Mica
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.780Lx0.252W 19.80mmx6.40mm
Height Seated (Max) :
0.858 21.80mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2500V
Packaging :
Bulk
Lead Spacing :
0.437 11.10mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Pitch :
11.1mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Pbfree Code :
No
HTS Code :
Width :
6.4mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
CDV30FK101FO3
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL