CDV30FJ821FO3F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CDV30FJ821FO3F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
MICA
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Mica and PTFE Capacitors
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Spacing :
0.437 11.10mm
Mounting Type :
Through Hole
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2000V
Surface Mount :
No
Terminal Pitch :
11.1mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height Seated (Max) :
0.870 22.10mm
Feature :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
820pF
Package / Case :
Radial
Packaging :
Bulk
Series :
CDV30
Packing Method :
TR
Factory Lead Time :
9 Weeks
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Terminal Shape :
Wire
Width :
6.6mm
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated :
2kV
Reach Compliance Code :
Unknown
Number of Terminations :
2
Dielectric Material :
Mica
Published :
Size Code :
Length :
19.6mm
Size / Dimension :
0.772Lx0.260W 19.60mmx6.60mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±1%
Datasheets
CDV30FJ821FO3F
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL