CDV30FJ681FO3F
Mfr.Part #
CDV30FJ681FO3F
Mica and PTFE Capacitors
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Size / Dimension :
0.772Lx0.260W 19.60mmx6.60mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size Code :
Dielectric Material :
Mica
Reach Compliance Code :
Unknown
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Lead Spacing :
0.437 11.10mm
Capacitance :
680pF
Height Seated (Max) :
0.870 22.10mm
Published :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2000V
Packing Method :
TR
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated :
2kV
Package / Case :
Radial
Length :
19.6mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±1%
Surface Mount :
No
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Pitch :
11.1mm
Width :
6.6mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
Wire
Datasheets
CDV30FJ681FO3F
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL