CDV30FJ561GO3F
Mfr.Part #
CDV30FJ561GO3F
Mica and PTFE Capacitors
Number of Terminations :
2
Series :
CDV30
Surface Mount :
No
Length :
19.6mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
560pF
9 Weeks
Terminal Shape :
Wire
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±2%
Size Code :
Feature :
GENERAL PURPOSE
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2000V
Voltage - Rated :
2kV
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.870 22.10mm
Reach Compliance Code :
Unknown
Packing Method :
TR
Packaging :
Bulk
Terminal Pitch :
11.1mm
Width :
6.6mm
Published :
Lead Spacing :
0.437 11.10mm
Size / Dimension :
0.772Lx0.260W 19.60mmx6.60mm
Pbfree Code :
yes
Datasheets
CDV30FJ561GO3F
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL