CDV30FJ561FO3F
Mfr.Part #
CDV30FJ561FO3F
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Shape :
Wire
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.772Lx0.260W 19.60mmx6.60mm
Height Seated (Max) :
0.870 22.10mm
Lead Spacing :
0.437 11.10mm
Terminal Pitch :
11.1mm
Mounting Type :
Through Hole
Length :
19.6mm
Factory Lead Time :
9 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Width :
6.6mm
Published :
Voltage - Rated :
2kV
ROHS3 Compliant
Size Code :
Packing Method :
TR
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2000V
Package / Case :
Radial
Number of Terminations :
2
Packaging :
Bulk
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Series :
CDV30
Surface Mount :
No
Capacitance :
560pF
Reach Compliance Code :
Unknown
Datasheets
CDV30FJ561FO3F
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL