CDV30FJ561FO3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CDV30FJ561FO3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
MICA
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Mica and PTFE Capacitors
Size / Dimension :
0.772Lx0.260W 19.60mmx6.60mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
Wire
Packaging :
Bulk
Size Code :
Tolerance :
±1%
Terminal Pitch :
11.1mm
Surface Mount :
No
Lead Spacing :
0.437 11.10mm
Feature :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
No
Package / Case :
Radial
Series :
CDV30
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR
Factory Lead Time :
9 Weeks
Dielectric Material :
Mica
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
560pF
Reach Compliance Code :
Unknown
Length :
19.6mm
Height Seated (Max) :
0.870 22.10mm
Mounting Type :
Through Hole
Number of Terminations :
2
HTS Code :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2000V
Width :
6.6mm
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
2kV
Datasheets
CDV30FJ561FO3
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL