CDV30FJ511GO3F
Mfr.Part #
CDV30FJ511GO3F
Mica and PTFE Capacitors
Width :
6.4mm
Tolerance :
±2%
Height :
21.8mm
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Capacitance :
510pF
Length :
19.6mm
Voltage - Rated :
2kV
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2000V
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Bulk
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
9 Weeks
CDV30
Terminal Pitch :
11.1mm
Dielectric Material :
Mica
Reach Compliance Code :
Unknown
Size Code :
Number of Terminations :
Datasheets
CDV30FJ511GO3F
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL