CDV30FJ501FO3F
Mfr.Part #
CDV30FJ501FO3F
Mica and PTFE Capacitors
Terminal Pitch :
11.1mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
19.6mm
Reach Compliance Code :
Unknown
Voltage - Rated :
2kV
Capacitance :
500pF
Factory Lead Time :
9 Weeks
Height :
21.8mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Feature :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Through Hole
Size Code :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Tolerance :
±1%
Published :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2000V
Width :
6.4mm
Datasheets
CDV30FJ501FO3F
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL