CDV30FJ471GO3F
Mfr.Part #
CDV30FJ471GO3F
Capacitance :
470pF
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Published :
Voltage - Rated :
2kV
Size / Dimension :
0.772Lx0.260W 19.60mmx6.60mm
Factory Lead Time :
9 Weeks
Reach Compliance Code :
Unknown
Tolerance :
±2%
Dielectric Material :
Mica
Number of Terminations :
2
Terminal Pitch :
11.1mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2000V
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
Radial
Size Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.870 22.10mm
Packing Method :
TR
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Through Hole
Terminal Shape :
Wire
Feature :
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e3
CDV30
Width :
6.6mm
Length :
19.6mm
Lead Spacing :
0.437 11.10mm
Surface Mount :
No
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
CDV30FJ471GO3F
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL