CDV30FJ302JO3F
Mfr.Part #
CDV30FJ302JO3F
Mica and PTFE Capacitors
Length :
19.6mm
Factory Lead Time :
9 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size Code :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2000V
Tolerance :
±5%
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
GENERAL PURPOSE
Width :
6.4mm
Bulk
Terminal Pitch :
11.1mm
Height :
21.8mm
Published :
HTS Code :
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
3000pF
Voltage - Rated :
2kV
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Surface Mount :
No
Terminal Shape :
Wire
Datasheets
CDV30FJ302JO3F
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL