CDV30FJ272JO3F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CDV30FJ272JO3F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP MICA 2700PF 5% 2000V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Mica and PTFE Capacitors
Height Seated (Max) :
0.909 23.10mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Size / Dimension :
0.810Lx0.400W 20.60mmx10.20mm
Feature :
GENERAL PURPOSE
HTS Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2000V
Voltage - Rated :
2kV
Terminal Pitch :
11.1mm
Tolerance :
±5%
Mounting Type :
Through Hole
Series :
CDV30
Size Code :
Number of Terminations :
2
Dielectric Material :
Mica
Published :
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lead Spacing :
0.438 11.10mm
Surface Mount :
No
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
2700pF
Length :
20.6mm
Terminal Shape :
Wire
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
Radial
Packaging :
Bulk
Width :
10.2mm
Factory Lead Time :
9 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
CDV30FJ272JO3F
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL