CDV30FJ272GO3F
Mfr.Part #
CDV30FJ272GO3F
Mica and PTFE Capacitors
Height Seated (Max) :
0.909 23.10mm
Reach Compliance Code :
Unknown
Dielectric Material :
Mica
Terminal Pitch :
11.1mm
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Tolerance :
±2%
Package / Case :
Radial
Size Code :
Through Hole
Width :
10.2mm
Voltage - Rated :
2kV
Packing Method :
TR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2000V
No
Size / Dimension :
0.811Lx0.402W 20.60mmx10.20mm
Published :
Capacitance :
2700pF
Lead Spacing :
0.437 11.10mm
Length :
20.6mm