CDV30FJ272GO3
Mfr.Part #
CDV30FJ272GO3
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2000V
Wire
Reach Compliance Code :
Unknown
Size / Dimension :
0.811Lx0.402W 20.60mmx10.20mm
Dielectric Material :
Mica
ECCN Code :
EAR99
Feature :
GENERAL PURPOSE
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
2kV
Height Seated (Max) :
0.909 23.10mm
Packing Method :
TR
Lead Spacing :
0.437 11.10mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size Code :
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Pbfree Code :
No
Terminal Pitch :
11.1mm
Published :
Length :
20.6mm
Width :
10.2mm
Number of Terminations :
2
Capacitance :
2700pF
Tolerance :
±2%
Datasheets
CDV30FJ272GO3
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL