CDV30FJ271GO3F
Mfr.Part #
CDV30FJ271GO3F
CDV30
Packing Method :
TR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size Code :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2000V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lead Spacing :
0.437 11.10mm
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
0.772Lx0.252W 19.60mmx6.40mm
Pbfree Code :
yes
Width :
6.4mm
JESD-609 Code :
e3
Through Hole
Reach Compliance Code :
Unknown
Package / Case :
Radial
Height Seated (Max) :
0.858 21.80mm
Terminal Pitch :
11.1mm
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Capacitance :
270pF
Surface Mount :
No
Length :
19.6mm
Tolerance :
±2%
Published :
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Voltage - Rated :
2kV
Datasheets
CDV30FJ271GO3F
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL