CDV30FJ271FO3F
Mfr.Part #
CDV30FJ271FO3F
Mica and PTFE Capacitors
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Bulk
Height Seated (Max) :
0.858 21.80mm
Size / Dimension :
0.772Lx0.252W 19.60mmx6.40mm
Surface Mount :
No
Terminal Pitch :
11.1mm
Reach Compliance Code :
Unknown
Length :
19.6mm
Factory Lead Time :
9 Weeks
Lead Spacing :
0.437 11.10mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size Code :
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2000V
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
270pF
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR
Number of Terminations :
Voltage - Rated :
2kV
Published :
Width :
6.4mm
Datasheets
CDV30FJ271FO3F
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL