CDV30FJ271FO3
Mfr.Part #
CDV30FJ271FO3
Mica and PTFE Capacitors
Terminal Pitch :
11.1mm
Tolerance :
±1%
ECCN Code :
EAR99
Published :
Voltage - Rated :
2kV
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
19.6mm
Radial
Packing Method :
TR
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Capacitance :
270pF
Reach Compliance Code :
Unknown
Mica
Size / Dimension :
0.772Lx0.252W 19.60mmx6.40mm
Feature :
GENERAL PURPOSE
Width :
6.4mm
No
Size Code :
Number of Terminations :
2
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2000V
HTS Code :
Lead Spacing :
0.437 11.10mm
Height Seated (Max) :
0.858 21.80mm
Datasheets
CDV30FJ271FO3
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL