CDV30FJ242FO3
Mfr.Part #
CDV30FJ242FO3
Mica and PTFE Capacitors
Terminal Shape :
Wire
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
21.8mm
Feature :
GENERAL PURPOSE
ECCN Code :
EAR99
Published :
Width :
6.4mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±1%
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2000V
Capacitance :
2400pF
Voltage - Rated :
2kV
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
HTS Code :
Factory Lead Time :
9 Weeks
Packing Method :
TR
Bulk
Size Code :
Terminal Pitch :
11.1mm
Pbfree Code :
No
Reach Compliance Code :
Unknown
Length :
19.6mm
Surface Mount :
No
Datasheets
CDV30FJ242FO3
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL