CDV30FJ241GO3F
Mfr.Part #
CDV30FJ241GO3F
Mica and PTFE Capacitors
Size Code :
Voltage - Rated :
2kV
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
240pF
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2000V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
9 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Terminal Pitch :
11.1mm
Reach Compliance Code :
Unknown
Width :
6.4mm
Tolerance :
±2%
1 (Unlimited)
Length :
19.6mm
Bulk
Height :
21.8mm
Published :
Pbfree Code :
yes
Datasheets
CDV30FJ241GO3F
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL