CDV30FJ241FO3F
- Mfr.Part #
- CDV30FJ241FO3F
- Manufacturer
- Cornell Dubilier Electronics
- Package / Case
- Radial
- Datasheet
- Download
- Description
- MICA
- Manufacturer :
- Cornell Dubilier Electronics
- Product Category :
- Mica and PTFE Capacitors
- RoHS Status :
- ROHS3 Compliant
- Tolerance :
- ±1%
- Packaging :
- Bulk
- Width :
- 6.4mm
- Published :
- 2015
- Series :
- CDV30
- Mounting Type :
- Through Hole
- Length :
- 19.6mm
- Package / Case :
- Radial
- Number of Terminations :
- 2
- Voltage - Rated :
- 2kV
- Reach Compliance Code :
- Unknown
- Feature :
- GENERAL PURPOSE
- Size Code :
- 7725
- Terminal Finish :
- Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
- Operating Temperature :
- -55°C~125°C
- Dielectric Material :
- Mica
- Rated (DC) Voltage (URdc) :
- 2000V
- Temperature Coefficient :
- 0/+70ppm/Cel ppm/°C
- Pbfree Code :
- yes
- Height :
- 21.8mm
- Moisture Sensitivity Level (MSL) :
- 1 (Unlimited)
- Factory Lead Time :
- 9 Weeks
- JESD-609 Code :
- e3
- Terminal Pitch :
- 11.1mm
- Capacitance :
- 240pF