CDV30FJ201FO3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CDV30FJ201FO3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
MICA
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Mica and PTFE Capacitors
Packaging :
Bulk
Dielectric Material :
Mica
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±1%
Surface Mount :
No
Packing Method :
TR
Series :
CDV30
Mounting Type :
Through Hole
Reach Compliance Code :
Unknown
Size Code :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2000V
Terminal Pitch :
11.1mm
Terminal Shape :
Wire
Package / Case :
Radial
Pbfree Code :
No
Width :
6.4mm
Voltage - Rated :
2kV
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height :
21.8mm
Published :
Feature :
GENERAL PURPOSE
HTS Code :
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
200pF
ECCN Code :
EAR99
Length :
19.6mm
Factory Lead Time :
9 Weeks
Datasheets
CDV30FJ201FO3
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL