CDV30FJ182GO3F
Mfr.Part #
CDV30FJ182GO3F
Terminal Pitch :
11.1mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
Wire
9 Weeks
Height Seated (Max) :
0.890 22.60mm
Surface Mount :
No
Size / Dimension :
0.791Lx0.339W 20.10mmx8.60mm
Capacitance :
1800pF
Width :
8.6mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2000V
Mica
Lead Spacing :
0.437 11.10mm
Length :
20.1mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Voltage - Rated :
2kV
Tolerance :
±2%
Packing Method :
TR
Datasheets
CDV30FJ182GO3F
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL