CDV30FJ182FO3F
Mfr.Part #
CDV30FJ182FO3F
Capacitance :
1800pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Shape :
Wire
Dielectric Material :
Mica
Packing Method :
TR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.791Lx0.339W 20.10mmx8.60mm
Feature :
GENERAL PURPOSE
Height Seated (Max) :
0.890 22.60mm
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±1%
Width :
8.6mm
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Length :
20.1mm
Terminal Pitch :
11.1mm
Voltage - Rated :
2kV
JESD-609 Code :
e3
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2000V
Size Code :
Surface Mount :
No
Package / Case :
Radial
Lead Spacing :
0.437 11.10mm
Datasheets
CDV30FJ182FO3F
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL