CDV30FJ181FO3F
Mfr.Part #
CDV30FJ181FO3F
Tolerance :
±1%
Capacitance :
180pF
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Length :
19.6mm
Feature :
GENERAL PURPOSE
Height Seated (Max) :
0.858 21.80mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR
Width :
6.4mm
Voltage - Rated :
2kV
Terminal Pitch :
11.1mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Through Hole
Surface Mount :
No
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2000V
Size / Dimension :
0.772Lx0.252W 19.60mmx6.40mm
Terminal Shape :
Wire
Packaging :
Bulk
Lead Spacing :
0.437 11.10mm
Datasheets
CDV30FJ181FO3F
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL