CDV30FJ162FO3F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CDV30FJ162FO3F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
MICA
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Mica and PTFE Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
9 Weeks
Width :
6.4mm
Feature :
GENERAL PURPOSE
Terminal Pitch :
11.1mm
Packaging :
Bulk
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Through Hole
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2000V
Size Code :
Series :
CDV30
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Reach Compliance Code :
Unknown
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~125°C
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
Radial
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Length :
19.6mm
Capacitance :
1600pF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Dielectric Material :
Mica
Tolerance :
±1%
Voltage - Rated :
2kV
Height :
21.8mm
Datasheets
CDV30FJ162FO3F
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL