CDV30FJ162FO3
Mfr.Part #
CDV30FJ162FO3
Mica and PTFE Capacitors
Terminal Pitch :
11.1mm
Pbfree Code :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
6.4mm
Terminal Shape :
Wire
Through Hole
Length :
19.6mm
Height :
21.8mm
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±1%
Dielectric Material :
Mica
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
2kV
Published :
Packing Method :
TR
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Capacitance :
1600pF
Series :
CDV30
Surface Mount :
No
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2000V
Radial
Size Code :
Datasheets
CDV30FJ162FO3
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL