CDV30FJ161FO3
Mfr.Part #
CDV30FJ161FO3
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
HTS Code :
Pbfree Code :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Surface Mount :
No
Tolerance :
±1%
Feature :
GENERAL PURPOSE
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR
Capacitance :
160pF
Voltage - Rated :
2kV
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2000V
Terminal Shape :
Wire
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
CDV30FJ161FO3
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL