CDV30FJ132GO3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CDV30FJ132GO3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
MICA
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Mica and PTFE Capacitors
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Surface Mount :
No
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Reach Compliance Code :
Unknown
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2000V
Packing Method :
TR
Terminal Shape :
Wire
Width :
6.4mm
Pbfree Code :
No
Mounting Type :
Through Hole
Size Code :
Series :
CDV30
Length :
19.6mm
Terminal Pitch :
11.1mm
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±2%
Voltage - Rated :
2kV
Published :
Height :
21.8mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
9 Weeks
Dielectric Material :
Mica
Feature :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
Radial
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
1300pF
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
CDV30FJ132GO3
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL