CDV30FJ122FO3
Mfr.Part #
CDV30FJ122FO3
Mica and PTFE Capacitors
Size Code :
Voltage - Rated :
2kV
Dielectric Material :
Mica
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Width :
7.1mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
1 (Unlimited)
Length :
19.8mm
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
No
Packing Method :
TR
Series :
CDV30
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2000V
Lead Spacing :
0.437 11.10mm
Reach Compliance Code :
Unknown
Terminal Shape :
Wire
Size / Dimension :
0.780Lx0.280W 19.80mmx7.10mm
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
Radial
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Published :
Surface Mount :
No
Terminal Pitch :
11.1mm
Through Hole
Height Seated (Max) :
0.882 22.40mm
Capacitance :
1200pF
Datasheets
CDV30FJ122FO3
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL