CDV30FJ121FO3F
Mfr.Part #
CDV30FJ121FO3F
Mica and PTFE Capacitors
Terminal Shape :
Wire
Surface Mount :
No
Reach Compliance Code :
Unknown
Size Code :
Tolerance :
±1%
Voltage - Rated :
2kV
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.858 21.80mm
GENERAL PURPOSE
Lead Spacing :
0.437 11.10mm
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Terminal Pitch :
11.1mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2000V
Series :
CDV30
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Capacitance :
120pF
Number of Terminations :
1 (Unlimited)
Width :
6.4mm
Length :
19.6mm
Published :
Size / Dimension :
0.772Lx0.252W 19.60mmx6.40mm