CDV30FJ121FO3
Mfr.Part #
CDV30FJ121FO3
Mica and PTFE Capacitors
Size Code :
Published :
Packing Method :
TR
Terminal Pitch :
11.1mm
Factory Lead Time :
9 Weeks
Lead Spacing :
0.437 11.10mm
Pbfree Code :
No
Terminal Shape :
Wire
Number of Terminations :
2
Width :
6.4mm
Surface Mount :
No
HTS Code :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2000V
Package / Case :
Radial
Length :
19.6mm
Capacitance :
120pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Dielectric Material :
Mica
Reach Compliance Code :
Unknown
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.858 21.80mm
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Size / Dimension :
0.772Lx0.252W 19.60mmx6.40mm
Voltage - Rated :
2kV
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±1%
Datasheets
CDV30FJ121FO3
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL