CDV30FJ102GO3F
Mfr.Part #
CDV30FJ102GO3F
Through Hole
Lead Spacing :
0.437 11.10mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Capacitance :
1000pF
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2000V
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.780Lx0.280W 19.80mmx7.10mm
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Packing Method :
TR
Number of Terminations :
2
Package / Case :
Radial
Terminal Pitch :
11.1mm
9 Weeks
Length :
19.8mm
Packaging :
Bulk
JESD-609 Code :
e3
Published :
Tolerance :
±2%
Voltage - Rated :
2kV
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size Code :
Width :
7.1mm
Reach Compliance Code :
Unknown
Surface Mount :
No
Feature :
GENERAL PURPOSE
Height Seated (Max) :
0.882 22.40mm
Terminal Shape :
Wire
Datasheets
CDV30FJ102GO3F
Cornell Dubilier Electronics CDV30FJ102GO3F
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL