CDV30FJ101FO3
Mfr.Part #
CDV30FJ101FO3
Mica and PTFE Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Bulk
Number of Terminations :
2
Reach Compliance Code :
Unknown
Through Hole
Surface Mount :
No
Capacitance :
100pF
Tolerance :
±1%
Lead Spacing :
0.437 11.10mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Terminal Pitch :
11.1mm
Terminal Shape :
Wire
Series :
CDV30
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.858 21.80mm
9 Weeks
Width :
6.4mm
Published :
Packing Method :
TR
Length :
19.6mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.772Lx0.252W 19.60mmx6.40mm
Size Code :
Voltage - Rated :
2kV
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2000V
Datasheets
CDV30FJ101FO3
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL