CDV30FH911FO3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CDV30FH911FO3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
MICA
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Mica and PTFE Capacitors
Series :
CDV30
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Dielectric Material :
Mica
Surface Mount :
No
Capacitance :
910pF
Package / Case :
Radial
Voltage - Rated :
1.5kV
Terminal Shape :
Wire
Mounting Type :
Through Hole
HTS Code :
Pbfree Code :
No
Published :
Reach Compliance Code :
Unknown
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Factory Lead Time :
9 Weeks
Feature :
GENERAL PURPOSE
Packing Method :
TR
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1500V
Tolerance :
±1%
Datasheets
CDV30FH911FO3
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL