CDV30FH821FO3
Mfr.Part #
CDV30FH821FO3
Mica and PTFE Capacitors
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±1%
Pbfree Code :
yes
Reach Compliance Code :
Unknown
Packaging :
Bulk
Lead Spacing :
0.437 11.10mm
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
Wire
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.850 21.60mm
Factory Lead Time :
9 Weeks
Size Code :
Capacitance :
820pF
Length :
19.6mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.772Lx0.252W 19.60mmx6.40mm
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
1.5kV
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1500V
Dielectric Material :
Mica
Packing Method :
TR
Surface Mount :
No
Package / Case :
Radial
Width :
6.4mm