CDV30FH682JO3F
Mfr.Part #
CDV30FH682JO3F
Description
CAP MICA 6800PF 5% 1500V RADIAL
Mica and PTFE Capacitors
Surface Mount :
No
Terminal Shape :
Wire
Width :
10.7mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Length :
21.1mm
Packing Method :
TR
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±5%
Height Seated (Max) :
0.921 23.40mm
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
1.5kV
Size Code :
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
6800pF
CDV30
Size / Dimension :
0.830Lx0.420W 21.10mmx10.70mm
Temperature Coefficient :
70 ppm/°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1500V
Factory Lead Time :
14 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Terminal Pitch :
11.1mm
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Radial
Lead Spacing :
0.438 11.10mm
Datasheets
CDV30FH682JO3F
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL