CDV30FH682JO3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CDV30FH682JO3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP MICA 6800PF 5% 1500V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Mica and PTFE Capacitors
Lead Spacing :
0.437 11.10mm
Package / Case :
Radial
Reach Compliance Code :
Unknown
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1500V
Voltage - Rated DC :
1.5kV
Height :
23.4mm
Mounting Type :
Through Hole
Series :
CDV30
Pbfree Code :
No
Feature :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±5%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Lead Pitch :
11.1mm
Packing Method :
TR
Surface Mount :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
6800pF
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Size / Dimension :
0.831Lx0.421W 21.10mmx10.70mm
Terminal Shape :
Wire
Width :
10.7mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Length :
21.1mm
Temperature Coefficient :
70 ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.921 23.40mm
Size Code :
Published :
Packaging :
Bulk
Dielectric Material :
Mica
Datasheets
CDV30FH682JO3
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL