CDV30FH561FO3F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CDV30FH561FO3F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
MICA
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Mica and PTFE Capacitors
Dielectric Material :
Mica
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Size / Dimension :
0.772Lx0.252W 19.60mmx6.40mm
Terminal Shape :
Wire
Voltage - Rated :
1.5kV
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Bulk
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Terminal Pitch :
11.1mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1500V
Size Code :
Capacitance :
560pF
Width :
6.4mm
Tolerance :
±1%
Factory Lead Time :
9 Weeks
Reach Compliance Code :
Unknown
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR
Height Seated (Max) :
0.850 21.60mm
Mounting Type :
Through Hole
Lead Spacing :
0.437 11.10mm
Series :
CDV30
Number of Terminations :
2
Surface Mount :
No
Package / Case :
Radial
Length :
19.6mm
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Datasheets
CDV30FH561FO3F
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL