CDV30FH502JO3
Mfr.Part #
CDV30FH502JO3
Mica and PTFE Capacitors
Surface Mount :
No
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Terminal Shape :
Wire
Factory Lead Time :
14 Weeks
Length :
19.6mm
Width :
6.4mm
Size Code :
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Terminal Pitch :
11.1mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1500V
Voltage - Rated :
1.5kV
Tolerance :
±5%
Height :
21.6mm
Capacitance :
5000pF
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
CDV30FH502JO3
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL