CDV30FH501FO3F
Mfr.Part #
CDV30FH501FO3F
Tolerance :
±1%
Voltage - Rated :
1.5kV
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
500pF
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Reach Compliance Code :
Unknown
Dielectric Material :
Mica
JESD-609 Code :
e3
Published :
Factory Lead Time :
9 Weeks
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1500V
Width :
6.4mm
Terminal Pitch :
11.1mm
Length :
19.6mm
Height :
21.6mm
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Datasheets
CDV30FH501FO3F
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL