CDV30FH501FO3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CDV30FH501FO3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
MICA
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Mica and PTFE Capacitors
HTS Code :
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
CDV30
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Width :
6.4mm
Reach Compliance Code :
Unknown
Packaging :
Bulk
Capacitance :
500pF
Package / Case :
Radial
Feature :
GENERAL PURPOSE
Dielectric Material :
Mica
Mounting Type :
Through Hole
Published :
Pbfree Code :
No
Factory Lead Time :
14 Weeks
Surface Mount :
No
Terminal Pitch :
11.1mm
Length :
19.6mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1500V
Tolerance :
±1%
Packing Method :
TR
Size Code :
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
Wire
Voltage - Rated :
1.5kV
Height :
21.6mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
CDV30FH501FO3
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL