CDV30FH472JO3F
Mfr.Part #
CDV30FH472JO3F
Description
CAP MICA 4700PF 5% 1500V RADIAL
Stock
8
In Stock :
8
Mica and PTFE Capacitors
Size / Dimension :
0.810Lx0.380W 20.60mmx9.70mm
Width :
9.7mm
Size Code :
8138
Radial
HTS Code :
Published :
2015
Voltage - Rated :
1.5kV
Operating Temperature :
-55°C~125°C
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
4700pF
Height Seated (Max) :
0.902 22.90mm
Lead Spacing :
0.438 11.10mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1500V
Tolerance :
±5%
Length :
20.6mm
Surface Mount :
No
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Factory Lead Time :
14 Weeks
Terminal Pitch :
11.1mm
Datasheets
CDV30FH472JO3F
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL