CDV30FH392GO3F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CDV30FH392GO3F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
MICA
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Mica and PTFE Capacitors
Height Seated (Max) :
0.890 22.60mm
Series :
CDV30
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
3900pF
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±2%
Size Code :
Voltage - Rated :
1.5kV
Reach Compliance Code :
Unknown
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1500V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Dielectric Material :
Mica
Mounting Type :
Through Hole
Size / Dimension :
0.799Lx0.358W 20.30mmx9.10mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
Radial
Lead Spacing :
0.437 11.10mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Published :
Surface Mount :
No
Packing Method :
TR
Number of Terminations :
2
Terminal Pitch :
11.1mm
Terminal Shape :
Wire
Width :
9.1mm
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
9 Weeks
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Length :
20.3mm
Datasheets
CDV30FH392GO3F
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL