CDV30FH272GO3
Mfr.Part #
CDV30FH272GO3
Mica and PTFE Capacitors
Size / Dimension :
0.791Lx0.331W 20.10mmx8.40mm
Tolerance :
±2%
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1500V
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Radial
Terminal Shape :
Wire
Pbfree Code :
No
Height Seated (Max) :
0.882 22.40mm
Capacitance :
2700pF
Published :
HTS Code :
Length :
20.1mm
Size Code :
Lead Spacing :
0.437 11.10mm
Series :
CDV30
ECCN Code :
EAR99
Dielectric Material :
Mica
Surface Mount :
No
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Pitch :
11.1mm
Width :
8.4mm
Packing Method :
TR
Voltage - Rated :
1.5kV
Datasheets
CDV30FH272GO3
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL