CDV30FH272FO3F
Mfr.Part #
CDV30FH272FO3F
Mica and PTFE Capacitors
Surface Mount :
No
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Tolerance :
±1%
Width :
8.4mm
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mounting Type :
Through Hole
Size / Dimension :
0.791Lx0.331W 20.10mmx8.40mm
Pbfree Code :
yes
Size Code :
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
Wire
Lead Spacing :
0.437 11.10mm
Length :
20.1mm
Terminal Pitch :
11.1mm
Capacitance :
2700pF
Dielectric Material :
Mica
Height Seated (Max) :
0.882 22.40mm
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
1.5kV
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1500V
Datasheets
CDV30FH272FO3F
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL