CDV30FH272FO3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CDV30FH272FO3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
MICA
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Mica and PTFE Capacitors
Published :
Length :
20.1mm
Series :
CDV30
Lead Spacing :
0.437 11.10mm
Size Code :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Terminations :
2
Width :
8.4mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
No
Dielectric Material :
Mica
Terminal Pitch :
11.1mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Shape :
Wire
Tolerance :
±1%
Feature :
GENERAL PURPOSE
ECCN Code :
EAR99
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1500V
Reach Compliance Code :
Unknown
Voltage - Rated :
1.5kV
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Size / Dimension :
0.791Lx0.331W 20.10mmx8.40mm
Surface Mount :
No
Capacitance :
2700pF
HTS Code :
Packaging :
Bulk
Package / Case :
Radial
Height Seated (Max) :
0.882 22.40mm
Factory Lead Time :
9 Weeks
Packing Method :
TR
Datasheets
CDV30FH272FO3
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL