CDV30FH271FO3F
Mfr.Part #
CDV30FH271FO3F
Radial
Terminal Pitch :
11.1mm
Voltage - Rated :
1.5kV
Length :
19.6mm
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Terminal Shape :
Wire
Size / Dimension :
0.772Lx0.252W 19.60mmx6.40mm
Reach Compliance Code :
Unknown
Surface Mount :
No
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
2
Width :
6.4mm
Capacitance :
270pF
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1500V
Height Seated (Max) :
0.850 21.60mm
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR
Size Code :
Mounting Type :
Through Hole
Lead Spacing :
0.437 11.10mm
Datasheets
CDV30FH271FO3F
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL