CDV30FH271FO3
Mfr.Part #
CDV30FH271FO3
Pbfree Code :
No
Number of Terminations :
2
Surface Mount :
No
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1500V
Tolerance :
±1%
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Bulk
Packing Method :
TR
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Shape :
Wire
Voltage - Rated :
1.5kV
Size Code :
Width :
6.4mm
HTS Code :
GENERAL PURPOSE
Lead Spacing :
0.437 11.10mm
Size / Dimension :
0.772Lx0.252W 19.60mmx6.40mm
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Package / Case :
Radial
Terminal Pitch :
11.1mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
0.850 21.60mm
Capacitance :
270pF
Length :
19.6mm
Datasheets
CDV30FH271FO3
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL