CDV30FH242GO3F
Mfr.Part #
CDV30FH242GO3F
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1500V
Tolerance :
±2%
Packaging :
Bulk
Width :
6.4mm
Capacitance :
2400pF
Pbfree Code :
yes
Length :
19.6mm
Mica
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated :
1.5kV
Radial
Size Code :
Published :
Height :
21.6mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Pitch :
11.1mm
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Datasheets
CDV30FH242GO3F
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL