CDV30FH241FO3F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CDV30FH241FO3F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
MICA
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Mica and PTFE Capacitors
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Size Code :
Dielectric Material :
Mica
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
CDV30
Published :
JESD-609 Code :
e3
Terminal Pitch :
11.1mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±1%
Feature :
GENERAL PURPOSE
Reach Compliance Code :
Unknown
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Through Hole
Factory Lead Time :
9 Weeks
Capacitance :
240pF
Number of Terminations :
2
Package / Case :
Radial
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1500V
Width :
6.4mm
Voltage - Rated :
1.5kV
Packaging :
Bulk
Length :
19.6mm
Height :
21.6mm
Datasheets
CDV30FH241FO3F
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL